Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” – największa impreza dla UKS (i nie tylko) w Europie

Uczniowskie Kluby Sportowe bardzo często są pierwszym źródłem „wyławiania” wielkich talentów. Najlepszym polem do weryfikacji umiejętności młodych ludzi są oczywiście różnego rodzaju turnieje. Ten najsłynniejszy to „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Nie ma drugiej takiej imprezy w całej Europie, z czego jako kraj możemy być naprawdę dumni.

Krótka historia turnieju

Pierwsza edycja turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” odbyła się w 2000 roku. Od tamtej pory we wszystkich odsłonach imprezy wzięło udział około 2 milionów dzieci z całej Polski. Tym samym polski turniej jest największym tego typu wydarzeniem w Europie.

Idea jest prosta: chodzi o popularyzację piłki nożnej wśród dzieci oraz o wynajdywanie nieoszlifowanych diamentów na bardzo wczesnym etapie. O tym, że przynosi to wymierne efekty, najlepiej świadczą konkretne przykłady. Turniej był startem do piłkarskiej kariery dla takich gwiazd, jak Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński, Bartosz Bereszyński, Tomasz Kędziora, Damian Kądzior, Marcin Kamiński, Filip Jagiełło czy Bartosz Salamon. Do tej pory w imprezie wzięło udział ponad 50. byłych i obecnych reprezentantów Polski w piłce nożnej.

Formuła

Do 2013 roku turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” był przeznaczony wyłącznie dla drużyn składających się z zawodników do 10. roku życia. XIV edycja rozszerzyła formułę o młodych piłkarzy z kategorii U-12, a w kolejnym roku pojawiła się też kategoria U-8. Najmłodsi zawodnicy rywalizują tylko w finałach wojewódzkich, natomiast starsi grają o pełną pulę, czyli występ w finałowym turnieju w Warszawie.

„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to impreza, w której szczególnie chętnie biorą udział Uczniowskie Kluby Sportowe. Jest to dla nich świetna okazja, by zaprezentować umiejętności młodych zawodników poza szczeblem lokalnym. Zwłaszcza, że rozgrywki są pilnie obserwowane przez selekcjonerów młodzieżowych reprezentacji Polski. Najlepsi piłkarze są później zapraszani do wzięcia udziału w Letniej i Zimowej Akademii Młodych Orłów.

Jest o co grać

Głównym celem turnieju jest oczywiście promowanie aktywności fizycznej. Nie byłoby jednak tak dużego sukcesu imprezy, gdyby nie bardzo atrakcyjne nagrody. Najlepsi rokrocznie wyjeżdżają na wycieczki do stolic światowego futbolu, gdzie mogą na żywo obejrzeć mecze swoich piłkarskich idoli. Dotychczas zwycięzcy turnieju gościli m.in. na Santiago Bernabeu, Camp Nou, San Siro, Wembley czy Amsterdam ArenA.

Główną nagrodą jest natomiast wyjazd na mecz reprezentacji Polski oraz osobiste spotkanie z piłkarzami. To działa na wyobraźnię młodych ludzi, którzy na boisku dają z siebie wszystko.

Dodajmy, że organizatorem turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, a jego sponsorem głównym firma Tymbark. Mecze finałowe w poszczególnych kategoriach wiekowych są rozgrywane na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie.